Jakie są największe wady w pracy lekarza?

Jeśli ktoś na ulicy spytałby Was o najlepsze zawody, które można obecnie wykonywać w naszym kraju, to na pewno spora część wymieniłaby – może nie w pierwszej kolejności, ale jednak – lekarzy. Zazwyczaj praca w charakterze doktora kojarzy się ludziom z wysokimi zarobkami, wielkimi możliwościami rozwoju oraz pracą, która jest swego rodzaju misją. Tak generalnie jest. Lekarze nie mają zazwyczaj kłopotów ze znalezieniem zajęcia i zarabiają naprawdę spore pieniądze. Poza tym, mają szansę uratować komuś życie, co najmniej zmniejszyć ból człowieka czy sprawić, aby minęła jakaś jego dolegliwość. Wiele osób narzeka, że codziennie muszą wykonywać zadania bez większego sensu. W przypadku doktorów na pewno tak nie jest. Lekarze mają bardzo odpowiedzialną pracę, która daje wiele satysfakcji. Nie jest jednak tak, że wykonywanie zadań w charakterze doktora to tylko i wyłącznie same plusy. Jak każdy zawód, także ten, ma minusy. To właśnie im poświęcimy nasz dzisiejszy artykuł.
Największa wada? To chyba praca pod naprawdę bardzo dużą presją. Wspomnieliśmy już, że lekarze mają odpowiedzialne zadania. To też zależy od rodzaju specjalizacji. Każdy jednak niesie na swoich barkach określoną odpowiedzialność. Lekarze codziennie działają pod naprawdę sporą presją. Przychodzący do nich ludzie oczekują efektów. Nie chcą odchodzić z kwitkiem, ponieważ nie ma osoby, która chciałaby być chora. To samo tyczy się rodzin pacjentów. One też dopytują o danego człowieka i chcą, aby był w końcu zdrowy. To również wywiera presję na doktorach. Dobry lekarz musi nauczyć się z tym żyć. Nie oznacza to, że nie powinien przejmować się oczekiwaniami pacjentów czy je kompletnie bagatelizować. Nie o to chodzi. Najważniejsze jest to, aby umieć radzić sobie z presją i potrafić działać na najwyższych obrotach. Niektórzy młodzi lekarze nie potrafią tego. Czują, że oczekiwania pacjentów ich przerastają. Doktorzy muszą mieć na uwadze dobro chorych, ale nie może to wpłynąć na jakość ich pracy.
Praca doktora momentami jest bardzo stresująca. Szczególnie tyczy się to lekarzy, którzy muszą podejmować się bardzo trudnych operacji. Taka osoba nie może ani na moment stracić koncentracji, ponieważ może to skończyć się naprawdę tragicznie. Lekarze w niektórych momentach swojej pracy narażeni są na wielki stres! Na pewno jest to też minus wykonywania tego zawodu. Czasami pacjenci czy ich rodziny nie wywierają wielkiej presji i pokornie czekają na to, co wydarzy się. Lekarze jednak sami zdają sobie sprawę z powagi sytuacji. Dla niektórych jest to bardzo trudne. Lekarze nie mogą jednak zostać sparaliżowani przez stres, bo to też może odbić się na ich pracy. Doskonale wiedzą, że jest to odpowiedzialna czynność i nie mogą sobie pozwolić nawet na jedną chwilę słabości.
Minusem wykonywania tego zawodu jest też to, że doktorzy często mają do czynienia z ludzkimi dramatami. Nie chodzi nam o lekarzy rodzinnych, którzy zazwyczaj tylko przepisują leki na przeziębienie czy kierują do innych specjalistów. Chirurdzy, kardiolodzy – te zawody często mają do czynienia z ludźmi po ciężkich wypadkach. Wielu takim osobom nagle zawalił się cały świat. Podobnie jest z ich rodzinami. Dlatego też często oglądają ich dramaty, co dla wielu nie jest łatwym przeżyciem.
Na pewno niełatwe w pracy lekarza jest też to, że musi pracować na zmiany. W końcu, nawet w nocy ktoś powinien być przy chorych, na wypadek, gdyby któremuś z nich nagle pogorszyło się. Dlatego też, co jakiś czas doktorzy są zmuszeni zostawać na nocną zmianę. Nie jest to zbyt dobre dla zdrowia. W końcu nasze organizmy są przyzwyczajone do aktywności w ciągu dnia i spania w nocy. Doktorzy jednak nie mają wyjścia i raz na określoną porę muszą zmierzyć się z takim właśnie wyzwaniem.
Dużym minusem pracy w charakterze lekarza jest też częsta bezradność w przypadku niektórych chorób. Niektórzy doktorzy mogą zrobić wszystko, co w ich mocy, a i tak nie są w stanie uratować konkretnego pacjenta. Szczególnie pierwsze takie przypadki są bardzo bolesne i długo pamiętane. Na pewno, nie jest to nic miłego i stanowi ciemną stronę pracy doktorów.  Nie jest zatem tak, że ten zawód ma wyłącznie same plusy.

Dodaj komentarz