Czy leczenie na NFZ jest opłacalne?

Sprawa leczenia na NFZ (Narodowy Fundusz Zdrowia) to w Polsce bardzo często poruszana kwestia. Wiele osób otwarcie mówi, że woleliby chyba nie odprowadzać obowiązkowych składek i trzymać je na koncie bankowym. Tacy ludzie deklarują, że wtedy – w razie potrzeby – mieliby szansę, aby dostać się do prawdziwego fachowca i to kompletnie bez kolejek. Są jednak osoby, które akceptują obecną sytuację i twierdzą, że trzeba przyzwyczaić się do zastanych zasad, ponieważ lepiej nie będzie. Czy jednak opłaca się leczyć właśnie na NFZ?
Niestety, w zdecydowanej większości przypadków nie do końca. Teoretycznie, można chodzić do doktorów za darmo. To na pewno spory plus i tego nikt nie powinien kwestionować. Kłopot jest jednak taki, że tylko nieliczni na tym w 100% korzystają. Jeśli nie są często chorzy i uczęszczają do specjalistów, którzy nie mają wielu pacjentów, to rzeczywiście w ich przypadku leczenie na NFZ wcale nie jest takim złym wyjściem. Trzeba jednak podkreślić, że takich osób nie jest zbyt dużo.
Zazwyczaj pacjenci muszą czekać w kolejkach do specjalistów nawet … po kilka lat! Jest to absurdalna sytuacja. Oczywiście, lekarze też nie są z tego faktu zadowoleni, ponieważ często zgłaszają się do nich chorzy już w zaawansowanym stanie. Gdyby system zdrowia był w naszym kraju lepszy, to znacznie lepiej wyglądałaby też sytuacja ze zdrowiem wielu pacjentów. Warto to podkreślić. Tymczasem mnóstwo pacjentów regularnie odprowadzających składki na NFZ ma kolosalny kłopot, aby poradzić sobie z kolejkami. Niektórzy muszą wyłożyć dodatkową gotówkę i zapisać się prywatnie do konkretnego specjalisty.
Najlepiej zatem odprowadzać systematycznie składki, ale mieć też przygotowane pieniądze na czarną godziną. Niestety, w Polsce sytuacja przedstawia się tak, a nie inaczej. W niektórych przypadkach kolejki do lekarzy nie są duże i wtedy można skorzystać z takiego przywileju. Jeśli jednak pomoc jest pilnie potrzebna (a terminy odległe), to wtedy przydadzą nam się nasze oszczędności. Wszystko po to, aby w razie czego nie stracić do końca tak cennego zdrowia.

Dodaj komentarz