Dlaczego młodzi lekarze wyjeżdżają z Polski?

Ostatnio coraz częściej słyszy się o tym, że wielu młodych adeptów sztuki lekarskiej wyjeżdża do innych państw. Z jednej strony jest to zaskakujące. W końcu, doktorzy nie mają kłopotów ze znalezieniem pracy w naszym kraju. W zdecydowanej większości przypadków nie zarabiają też małych pieniędzy. Dlaczego jednak młodzi lekarze decydują się na taki odważny krok i postanawiają zamienić Polskę na jakiś inny kraj?
Powodów takiego stanu rzeczy jest co najmniej kilka. Przede wszystkim, młodzi lekarze chcą zarabiać jak najwięcej, aby potem być w miarę ustawionym do końca życia. W Polsce doktorzy na pewno nie zarabiają małych pieniędzy. Co do tego nie mamy żadnych wątpliwości. Oczywiście, na samym początku swojej kariery ta gotówka jest mniejsza, niż w kolejnych latach, ale i tak są to dobre pieniądze. Młodzi lekarze decydują się jednak wyjeżdżać, ponieważ doskonale zdają sobie sprawę, że zagranicą mogą zarobić jeszcze lepiej. Wielu z nich nie ma jeszcze założonych rodzin, dlatego łatwiej jest im podjąć taką decyzję. Poza tym, znają języki i nie stanowi to dla nich żadnej przeszkody.
Trzeba też podkreślić, że dużo osób chce jeszcze bardziej rozwijać swoje umiejętności. Nie ma co ukrywać – Polska cały czas jest daleko w tyle za choćby takim krajem, jak Niemcy. U naszych zachodnich sąsiadów na mapie geograficznej doktorzy posługują się wyjątkowo nowoczesnym sprzętem i wciąż mogą zwiększać swoją wiedzę na temat różnych chorób oraz sposobów ich leczenia. Na pewno jest to bardzo solidny argument i wielu młodych, polskich lekarzy nie może oprzeć się takiej kuszącej perspektywie.
Jedni wyjeżdżają na stałe i tam zakładają swoje rodziny. Są też lekarze, którzy chcą po prostu zarobić w innym państwie bardzo dobre pieniądze i odłożyć, na przykład, na kupno nowego mieszkania. Ich celem jest przede wszystkim zdobycie gotówki, która pozwoli im godniej żyć w przyszłości. Nie chcą zostawać na stałe w innym kraju, tylko zarobić i wrócić do naszego państwa. Poza tym, będą mieli lepsze kwalifikacje i o pracę w Polsce też nie muszą się martwić – oczywiście z bardzo dobrym wynagrodzeniem.
Niektórzy doktorzy wyjeżdżają do innych krajów, ponieważ chcą poznać nową kulturę, zwyczaje itp. Są niezwykle ciekawi świata, a bardzo dobra znajomość języka plus umiejętności lekarskie dają im duże możliwości. Mnóstwo lekarzy korzysta z tego, że są w młodym wieku i nie brakuje im do niczego energii. To naprawdę duży atut. Wielu z nich zdaje sobie sprawę, że jeśli nie wyjadą teraz, to za kilka, kilkanaście lat nie będzie takiej dobrej okazji. Korzystają więc z szansy i decydują się na podróż do innego kraju.
Warto też wspomnieć o jeszcze innej grupie młodych lekarzy. Wyjeżdżają z Polski, ponieważ kompletnie nie podoba im się system, w jakim działają wszystkie szpitale itd. Na pewno coś w tym jest – kolejki do specjalistów są po nawet kilka lat, co jest absurdem na skalę światową. Często pacjenci mają pretensje do doktorów, którzy nie są w ogóle temu winni! W związku z tym, młodzi, polscy lekarze decydują się na wyjazd, ponieważ wolą pracować w państwie, w którym to wszystko jest zdecydowanie bardziej poukładane.

Dodaj komentarz